receptyliteraturapotravinydiskuzezpět na úvodkde se najístkde nakoupitvegetarian.cz
vegetarian.cz



Zdravé světlo : osvětlení pro fyzické i duševní zdraví

Vliv umělého světla na náš život.

Snad všechny přírodní národy uctívaly Slunce jako božský zdroj života a jeho nezbytnost pro fungování našeho organismu potvrzuje i moderní věda. Tím, že trávíme většinu života v místnostech s umělým osvětlením, životodárné působení Slunce omezujeme, což může mít fatální dopad na naše zdraví. Lze tomu předejít? A jak nám v tom může pomoci tzv. zdravé světlo?

Bránu, jíž světlo vstupuje do našeho těla, představují především oči. Ty ovšem světlo nepřijímají jen kvůli tomu, abychom viděli, ale vysílají jej dále do jedné z nejdůležitějších částí našeho mozku - hypotalamu. Tento orgán je zodpovědný mimo jiné za řízení nervové soustavy, rovnováhu energie, hospodaření s tekutinami, regulaci teploty, aktivity a spánku, krevního oběhu, dýchání, růstu, rozmnožování a citové rovnováhy. S jistou nadsázkou jej tedy lze označit jako "vrchní velitelství pro zachování harmonie v organismu". A právě ono je světlem stimulováno a regulováno v mnohem větší míře, než byla moderní věda donedávna ochotna akceptovat.

Věda potvrzuje prastaré zkušenosti

Ani největší skeptici již dnes nepochybují o tom, že světlo a jeho barvy mají na lidskou psychiku a zdraví mimořádný vliv. Výzkumů na toto téma už totiž proběhla celá řada. A co všechno vědci prokázali? Například fakt že, opakované vystavování slunečnímu světlu například vede ke snížení tepové frekvence, krevního tlaku, dechové frekvence či krevního cukru, a zvyšuje příliv energie, vytrvalost, odolnost vůči stresu a schopnost krve vázat kyslík. Potvrzeny byly i tisíce let staré poznatky o vlivu barev. R. Gepard například zjistil, že lidem vystaveným červenému světlu se zvyšuje krevní tlak, zrychluje se tep a stoupá agresivita, napětí a vzrušení. Při modrém světle naopak tlak i tepová frekvence klesají a dostavuje se uvolnění a snížení úzkosti. Modré světlo rovněž zmírňuje potíže u lidí trpících revmatismem, červené zase přináší úlevu při migréně. Vědci Martinek a Berezin zase zjistili, že některé barvy dokáží stimulovat enzymy v těle až k 5x vyšší účinnosti, a Dr. John Ott zase prokázal, že dlouhodobé osvícení červeným světlem způsobuje zeslabení buněčné stěny vedoucí až ke smrti buňky.

Když tělu chybí Slunce

Většina z nás však tráví svůj čas v uzavřených místnostech osvícených buď umělým osvětlením, nebo denním světlem filtrovaným přes okenní skla, která rovněž mění jeho barevné složení. K umělému osvětlení jsou přitom využívány buď tepelné zdroje (tj. žárovky) nebo zářivky. Běžné žárovky přitom produkují světlo, v němž jsou oproti slunečnímu záření mnohem více zastoupeny žlutá a červená barva, které mají na tělo stimulační vliv a při dlouhodobém působení nás tak vedou k permanentnímu stresu. Důsledkem je nejen předčasná únava, ale i narušení hormonální rovnováhy. Zorničky očí se navíc trvale rozšiřují, což může vést ke vzniku zeleného zákalu.

U zářivek zase prakticky chybí červené a modré světlo, které je ve slunečním záření zastoupeno nejvíce. Navíc obsahují tzv. luminiscenční vrstvu, která se rozsvěcí a zhasíná podle toho, jak dostává impulzy z elektrické sítě. A protože střídavý elektrický proud má frekvenci 50 Hz, zářivka ve skutečnosti nesvítí, ale bliká 50x za sekundu. To je frekvence, kterou sice vědomě neregistrujeme, ale na naše oči a mozek přesto působí negativně.

Působení nedokonalého osvětlení však má na naše zdraví i další negativní účinky:

- Zvyšuje stres, agresivitu a zhoršuje schopnost soustředění.

- Snižuje obranyschopnost, zvyšuje hladinu cholesterolu.

- Snižuje tvorbu vitaminů A a D, což má za následek zhoršení zrakových funkcí, respektive sníženou absorpci vápníku v kostech a zubech.

- Mnohé výzkumy naznačují, že může vést ke vzniku zhoubných nádorů, poruch plodnosti a urychluje celkové stárnutí organismu.

- Podporuje vznik SAD (sezónní afektivní poruchy-poruchy duševního zdraví z nedostatku slunečního světla), která se projevuje náhlými výkyvy nálad, úbytkem energie a depresemi.

- U žen zhoršuje průběh premenstruačního syndromu.

Zdravé světlo: Osvětlení pro naše zdraví

Podstatně zvýšit dobu, po kterou pobýváme na slunci, se asi podaří málokomu z nás. Velkou naději nám tak přináší tzv. zdravé světlo s vyváženým spektrem, které se slunečnímu záření podobá z více než 92 % (zatímco běžné žárovky a zářivky pouze ze 40-70 %). Jeho pozitivní vliv potvrzují vědecké výzkumy i zkušenosti uživatelů.

V jedné americké studii byly například srovnávány dvě skupiny studentů. Ti, kteří se učili v místnostech osvětlených obyčejnými zářivkami, byli častěji hyperaktivní, unavení, podráždění a nepozorní. U žáků v učebnách, kde bylo instalováno celospektrální světlo, naopak došlo k výraznému zlepšení chování i studijních výsledků, a dokonce se u nich snížila kazivost zubů. Z dalších příznivých účinků zdravého světla pak můžeme zmínit následujících:

- Snižuje únavu zraku (zejména při dlouhodobé práci s počítačem), zlepšuje ostrost vidění a zmírňuje některé oční vady.

- Výrazně zvyšuje schopnost soustředění a produktivitu práce, oddaluje nástup únavy, snižuje úrazovost a díky snížení agresivity omezuje výskyt konfliktů na pracovišti.

- Umožňuje nezkreslené vnímání barev, což ocení například grafici, tiskaři či umělci.

- Snižuje nejen výskyt sezónní afektivní poruchy, ale i dalších typů depresí.

- Při použití v domácnosti usnadňuje ranní vstávání a urychluje regeneraci.

Zdravé světlo již vyzkoušela i řada lidí v ČR (zářivkové trubice, úsporné zářivky, žárovky i lampy byly instalovány např. v architektonických kancelářích, uměleckých ateliérech, mateřských školách i v domácnostech) a jejich zkušenosti se shodují se zahraničními poznatky. Většina uživatelů uvádí, že zpočátku si museli na nový typ světla zvykat, poté však začaly výrazně převažovat pozitivní pocity a někteří uživatelé dokonce začali vnímat běžné osvětlení rušivě.

ED